

Kør bjergetapen med motorhjælp
Nyheder 23. januar 2023 CYKELPORTALEN

Et af mange bjergcyklisters mustclimb cykelmotionsløb, er det italienske GRANFONDO LA FAUSTO COPPI, der opstod for 34 år siden som et mindeløb over den italienske cykelstjerne Fausto Coppi.
tag en cykelklassiker med motorhjælp
Når 2023 løbet skydes igang den 25 juni i Cuneo, vil der efter den traditionelle pedaldrevne start være afgang for elcykler et kvarter efter. Ruten er den mellemste distance på 111 km. Der er ingen tidstagning og premiering, men til gengæld får deltagerne en anden udfordring, nemlig at få batteriet til at holde hele vejen hjem. Alle typer er tilladte , så længe motoreffekten ikke er over 250 watt og maks hastigheden er 25 km/t. Rute og depoter er de samme og alle deltagere får en særlig eRace t-shirt efter gennemførsel. Læs mere om eUdgaven og tilmelding her.
Selve grandfondeløbet er stadig åbent for tilmeldinger for dem der mener de kan og vil træde hele vejen. Grænsen er 2.800 tiltagere og pt er de 1.550 nået.
Link