

GPS alternativ med lang batteritid
Produktnyt 13. marts 2019 CYKELPORTALEN


Hvis du alligevel ikke cykler længere end godt et par timer hver dag, er de eksisterende cykel GPS fuldt ud tilstrækkelige, men er du flerdagscyklist og ikke lige har adgang til opladning hver dag f.eks på det store cykeleventyr gennem Gobi ørkenen, er du mindre bevendt. Derudover er det jo rart at se nogle stadig tør udfordre de store GPS producenter.
Det kinesiske firma Shanron har valgt lang batteritid som den væsentligste feature på deres kommende topmodel Discovery. Hele 96 timer lover de. Batterier fylder som bekendt en del, så Discoverey er en smule større end de nærmeste konkurrenter, uden dog helt af stikke af i størrelse. Displayer er monokrom for at kunne øge batteritiden samt naturligvis et større batteri. Herudover har den nye Discoverey alle de funktioner man normalt forventer på en cykel GPS.
Produktet har allerede opnået en 400 % crowdfunding, men kan endnu bestilles til introprisen. Leveringen forventes allerede i næste måned, men skal nok tages med visse forbehold. Vores erfaring er at den slags projekter sjældent holder tidsplanen.
Specifikationer
- Kommunikation: Blue 4.0 / ANT+
- Lys: 260Lumen
- Display: Hastighed/ Distance / Riding time / Højde / Slope / Ur
- Optional: Cadence / Heart Rate / Power
- Battery: 2800mAh Lithium Polymer
- Trip Storage: 410,000KM
- Batteritid: 96 hours
- Lysmod: High/Mid
- Batteritid lys: 3hrs/6hrs
- Opladning: 2hrs (5V/1.5A)
- Vægt: 135g (with headlight)
- Vandtæt: IP65
På papiret ser den nye GPS imponerende ud. Vi har reserveret et eksemplar og vender tilbage med en test for at se om det nye produkt nu også kan opfylde sine egne krav, så stay tuned
Link