CYKELPORTALEN

Danmarks uafhængige cykelportal

Nye Race Gravel dæk fra Schwalbe Nye Race Gravel dæk fra Schwalbe
Schwalbe præsenterer nye grusdæk og løfter sløret for lancering af en nye 32" standard i 2027 Nye Race Gravel dæk fra Schwalbe

På den netop afholdte Velofollies messe i Belgien, præsenterede Schwalbe deres nye raceorienterede grusdæk.  G-One serien udvides med modellerne G‑One RS, G‑One R og G‑One RX.  Salgsagumentet er et gunstigt forhold mellem pris og ydelse. De tre gravel race-dæk vil prismæssigt ligge omkring kr. 350,- med forbehold for devaluerede danske priser i forhold til euroen på 49,90,-.

32″ på vej fra Schwalbe i 2027

Her satses på profilerne fra modellerne G-One R Pro og Race karkassen. Denne konstruktion skal sikre god punkteringsbeskyttelse og høj hastighed. Derudover tilbyder Race-Guard-indsatsen punkteringsbeskyttelse. Som de første sportsdæk uden for Pro serien er de nye G-One modeller fremstillet af fair handlet naturgummi. Desuden anvender Schwalbe i slidbanesammensætningen Addix Green som er deres egen dæk genbrugs materiale.

Pro One Allroad skal lukke hullet mellem racercykel og gravelbike
Racercykel-performance møder gravel-robusthed: Den nye Pro One Allroad er designet til de ekstreme forhold i Paris-Roubaix og er velegnet til både forårsklassikere i regnvejr og lange udholdenhedsture på delvist ujævne veje. Den erstatter G One Speed. Schwalbe tilbyder dækket i størrelserne 30-622, 35-622 og 40-622. Det gør det til det bredeste Pro One i sortimentet.

Ny 32 tommer er på vej
I Kortrijk annoncerede Schwalbe producenten Bohle udviklingen af 32 tommer dæk. Initiativet kom fra cykelproducenter, især fra et schweizisk firma, der fungerede som udviklingspartner. De første resultater tyder på, at 32 tommer faktisk giver fordele med hensyn til rullegenskaber, dæmpning og rullemodstand. De første 32-tommer-cykler forventes at komme på markedet i  2027. De nye Schwalbe-dæk vil da også være klar.

Link

 

CYKELPORTALEN

Language »