


Flere besøgende, flere udstillere og forårsagtigt vejr – Cyclingworld Europe i Düsseldorf har igen sat nye rekorder for tredje gang i træk. Dette cementerer yderligere begivenhedens status som en af de vigtigste platforme for cykel- og elcykelentusiaster i starten af sæsonen.
Cyclingworld Awards oplevede også et rekordstort antal tilmeldinger: En fremtrædende ekspertjury tildelte priser i ni kategorier, herunder den prestigefyldte “Årets produkt”
27.000 kikkede forbi Cyclingworld Europe
Forårsagtigt vejr og et velgennemtænkt messekoncept bragte endnu engang fyldte haller og tilfredse ansigter til Düsseldorfs Cyclingworld. Omkring 27.000 besøgende (2024: 25.000), herunder 15 procent fra udlandet, samledes sidste weekend på det fuldt besatte Areal Böhler i Düsseldorf for at fordybe sig i cyklernes og elcyklernes verden og opleve adskillige internationale innovationer og endda verdenspremierer på første hånd.
Med 12.000 registrerede prøveture – 20 procent flere end året før – velbesøgte paneldiskussioner og stor efterspørgsel på forudbestilte prøveture, er det tydeligt
at cykler og elcykler fortsat har stor betydning.
Alle forventninger overgået
“Cyclingworld Europe 2025 i Düsseldorf har overgået alle forventninger. Begejstringen hos udstillere og besøgende viser tydeligt, at vi er fast etableret som et internationalt mødested for industrien og samtidig fanger vi perfekt tidsånden for vores besøgende”, siger grundlægger og messedirektør Stefan Maly.
Andelen af fagbesøgende steg også og udgjorde omkring 20 procent. Kort før messens start kunne arrangørerne også øge antallet af udstillere til 330 og antallet af repræsenterede brands til 480, hvoraf 30 procent var nye udstillere. Dette markerede endnu en rekord for Cyclingworld Europe.
En af de nye udstillere som Ridley var særligt imponerede:
“Vores første optræden med Ridley på Cyclingworld var en fuldstændig succes, og vi er stadig oppe på månen af begejstring! Cyclingworld er ikke bare en messe; det er en festival for alle, der elsker cykler. Tidspunktet for begivenheden passer perfekt ind i vores sæsonplanlægning og giver den ideelle scene til at fremvise vores brands og for at komme i kontakt med slutbrugerne. En ting er sikkert: Cyclingworld vil forblive en fast dato i vores kalender” siger Oliver Esselborn, salgschef hos Belgian Cycling Factory, der omfatter mærkerne Ridley, Eddy Merckx og Nukeproof.
Maud von Hoff, Brand Manager hos CILO og EGO Movement, tilføjede: “Cyclingworld var en førsteklasses platform for os til at præsentere vores mærker CILO og EGO Movement til et bredt, vidende publikum. Især vores CILO e-MTB’er imponerede især med deres ydeevne og design og skabte stor interesse. Vi havde
mange spændende samtaler og kan se tilbage på en vellykket messe. Vores forventninger blev overgået, og vi ser frem til næste gang!”
Til den næste Cyclingworld Europe, der finder sted fra 20. til 22. marts 2026 i Düsseldorf, har Stefan Maly annonceret: “Vores engagement og motivation forbliver uændret: Vi vil igen tilbyde et pålideligt og inspirerende forum for udstillere, fagbesøgende og cykelentusiaster på Cyclingworld Europe 2026.”
Stærk deltagelse til Cyclingworld Awards
For første gang i år blev den eksisterende publikumspris helt adskilt fra ekspertjuryens pris for yderligere at styrke troværdigheden af juryens blåstempling. Juryens priser blev uddelt i ni kategorier: Cargo, Race, Urban Classic og Urban E-Bike, Gravel, Kids, MTB/ATB, Mode & tilbehør samt Dele & teknologi. Højdepunktet i priserne var “Årets produkt”, som i år gik til børnecykelproducenten Puky
Den nu syv mand store jury, der består af brancheeksperter som Dirk Zedler og Paul Kefer, designspecialist Michael Lanz, bæredygtighedsekspert Dr. Maike Hora, journalist Jörg Spaniol, verdensmester i banecykling Stefan Bötticher og cykelblogger Juliane Schuhmacher, havde til opgave at udvælge de bedste
blandt i alt 173 bidrag (2024: 140). I sidste ende blev der uddelt 26 priser blev uddelt i guld, sølv og bronze, herunder den eftertragtede “Årets produkt”.
Stefan Bötticher opsummerede: “Cyclingworld 2025 gav mig som jurymedlem for første gang et imponerende indblik i cykelbranchens dynamik og innovationskraft i cykelindustrien. Jeg synes, det var særligt spændende at se, hvordan trends fokuserer på sikkerhed, bæredygtighed og
hverdagsbrugbarhed. Den elektriske motor er nu uundværlig i urban mobilitet og driver i høj grad udviklingen af moderne transportløsninger. Samtidig viser den brede vifte af kategorier, fra kompakte ladcykler til aerodynamiske racercykler, der viser at industrien
prioriterer både funktionalitet og individualitet.
Dirk Zedler tilføjede: “Endnu en gang har Cyclingworld demonstreret, at denne branche arbejder med enorm passion, hvilket fører til stor kreativitet og innovation. Jeg var især imponeret over de mange i første omgang usynlige forbedringer af brugervenlighed og sikkerhed. Bosch’s ABS, Magura’s integrerede bremse System og Busch & Müllers kurvelys er højteknologiske udviklinger, som gør det lettere at køre på elcykler og transportcykler sikrere. Mindre højteknologisk, men ikke mindre praktisk, var den omkostningseffektive transportløsning til store pakker fra Easy EXO, der vandt i kategorien “Best Fashion & Accessories”
Til den kommende Cyclingworld Europe opfordrer juryen endnu flere producenter, uanset deres deltagelse i messen, til at indsende deres innovative produkter. Indsendelsesfasen for Cyclingworld 2026 vil blive fremrykket betydeligt for at give alle deltagere en tilstrækkelig
planlagt tidsramme.
Link